Wybór odpowiedniej bramy garażowej ma duże znaczenie dla wyglądu budynku, a także wpływa na funkcjonalność jego użytkowania. Wśród różnych typów bram niesłabnącym powodzeniem cieszą się bramy segmentowe, które łatwo dopasować do tego, jak prezentuje się dom, jego elewacja oraz stolarka okienna, można bez problemu obsługiwać zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem mechanizmu automatycznego i smartfona lub pilota.
Co przemawia za wyborem bramy segmentowej?
Skrzydło bramy segmentowej składa się z paneli o atrakcyjnym wyglądzie, które gwarantują zarówno możliwość dobrania koloru, jak i faktury czy dodatkowych ozdób. Są łatwe w otwieraniu nawet bez użycia automatyki i podnoszą się w krótkim czasie. Ich zaletą jest to, że nie potrzebują wolnego miejsca przed budynkiem, a we wnętrzu poruszają się po specjalnym stelażu montowanym pod sufitem. Ich plusem są czujniki, które chronią przed zamknięciem, jeśli na drodze skrzydła znajduje się jakaś przeszkoda. Panele mogą być bardzo dobrze zaizolowane termicznie, tłumić dochodzące z zewnątrz dźwięki, a za sprawą umieszczonych między segmentami i na obwodzie uszczelek nie przepuszczają wiatru, deszczu ani śniegu.
Jak funkcjonuje brama segmentowa i gdzie sprawdzi się najlepiej?
Brama segmentowa jest otwierana przez uniesienie skrzydła do góry. Przejeżdża ono po specjalnych prowadnicach stelażu, które załamują się pod kątem 90°. Dzięki dobremu łożyskowaniu całość przemieszcza się bardzo cicho i bez oporu. Ochronę przed opadnięciem gwarantują specjalne sprzęgła zapadkowe. Po podłączeniu automatyki za podnoszenie i opuszczanie bramy odpowiada przesuwany za pomocą łańcucha lub zębatej listwy mechanizm, połączony ze skrzydłem specjalnym cięgnem. Niezwykle nowoczesne napędy są zwykle obsługiwane przy pomocy pilota lub smartfona. Bramy segmentowe zazwyczaj montuje się w domach jednorodzinnych, może je zastosować w garażach wolnostojących. Nie zmniejszają one szerokości wjazdu, wymagają jednak pewnej ilości wolnego miejsca we wnętrzu między dolną krawędzią nadproża i sufitem oraz za węgiełkami.